Check the Cost per GB

Read this tip to make your life smarter, better, faster and wiser. LifeTips is the place to go when you need to know about Internal Data Storage and other Data Storage topics.

Check the Cost per GB

When shopping for an internal hard drive, a good way to measure your potential choices against each other is to look at cost per gigabyte of storage. After all, what you want is the most possible storage at the lowest price, right? Simply take the price and divide it by the number of GB. For example, if you have a 100 GB machine that costs $100, the cost per GB is $1 (which is very high).

   

Comments

Nobody has commented on this tip yet. Be the first.



Name:


URL: (optional)


Comment:


Not finding the advice and tips you need on this Data Storage Tip Site? Request a Tip Now!


Guru Spotlight
Jerry Mayo